ul. Grzybowska 9, Warszawa +48 22 627 41 69 przychodnia@prof-med.pl

  • Home
  • Szczepienie przeciw żółtej febrze
Szczepienie przeciw żółtej febrze

Szczepienie przeciw żółtej febrze

Żółta febra jest chorobą epidemiczną przenoszoną przez komary. Choroba ta występuje na terenie Afryki, Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej, dlatego dla wszystkich tych, którzy wybierają się tam w podróż konieczne jest skorzystanie ze szczepienia przeciwko żółtej gorączce. Choroba jest bardzo groźna i w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci, dlatego tak ważne jest wykonanie szczepienia przed wyjazdem w tropiki. 

Objawy żółtej febry

Żółta gorączka to choroba wirusowa o bardzo poważnym przebiegu. Występuje w regionach tropikalnych i jest przenoszona przez komary. Objawami żółtej febry są przede wszystkim gorączka, bóle mięśni i stawów, wymioty oraz nudności, ból głowy i ogólne zmęczenie. Mimo że w Polsce choroba ta nie występuje, to wśród turystów z Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej oraz Afryki zachorowań jest wiele. Nazwa choroby opisuje również objaw jej posiadania, czyli żółtawy kolor skóry osoby zakażonej. Na szczęście dla wszystkich tych, którzy planują wyjazd w tropikalne miejsca istnieje szczepienie, które zabezpiecza zdrowie turysty.

Dla kogo zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze?

Szczepienie przeciwko żółtej febrze wykonuje się jako szczepienie przed wyjazdem do Afryki, Ameryki Środkowej oraz Południowej, gdyż to tam turyści są najbardziej narażeni na zachorowanie. Jeśli więc planujesz wyjazd w tropiki, to powinieneś rozważyć ten aspekt Twojego zdrowia. Szczepienia są zalecane dla tych, którzy mieszkają lub podróżują do Afryki oraz Ameryki Południowej i Środkowej, dla tych, którzy podróżują do wielu miejsc świata i potrzebują posiadać Międzynarodowy Certyfikat Szczepień oraz tych, którzy są narażeni na kontakt z wirusem np. Specjaliści laboratoriów chorób wirusowych i tropikalnych.

Kiedy powinno się szczepić i ile dawek szczepienia jest potrzebne?

Szczepienie na żółtą febrę wykonuje się minimum 10 dni przed planowanym wyjazdem w tropiki. Szczepienie na żółtą gorączkę wykonuje się wyłącznie raz, jedną dawką, a ważność szczepienia obejmuje od 10 do nawet 20 lat ochrony. W ciągu życia wystarczy wykonać jedno szczepienie przypominające, dlatego możemy określić, że szczepienie przeciwko żółtej febrze ma bardzo wysoką skuteczność ochrony.

Jakie są przeciwwskazania szczepienia?

Przeciwwskazaniami do wykonania szczepienia przeciwko żółtej febrze są choroby nowotworowe, wiek poniżej 9 miesięcy, niedoboru odporności, wiek powyżej 60 roku życia, okres ciąży oraz karmienia piersią, wszelkie nadwrażliwości i przeciwwskazania wskazane przez lekarza.

Szczepienia medycyny podróży

Medycyna podróży specjalizuje się szczepieniami, jakie są wymagane podczas wyjazdów w różne miejsca na świecie. By czuć się bezpiecznie podczas podróży i zmniejszyć lub wykluczyć prawdopodobieństwa zachorowania na żółtą febrę oraz inne choroby tropikalne możesz skorzystać z oferty szczepień w placówkach medycznych. Aby umówić się na szczepienia w medycynie podróży należy skontaktować się i umówić na termin najlepiej 2-3 miesiące przed planowanym wyjazdem.