ul. Grzybowska 9, Warszawa +48 22 627 41 69 przychodnia@prof-med.pl

 • Home
 • Badania profilaktyczne po 30-stce
Badania profilaktycznie po 30

Badania profilaktyczne po 30-stce

Dla wielu z nas trzydzieste urodziny są momentem granicznym wyznaczającym czas na zbudowanie kariery, założenie rodziny czy zakup domu. Wydaje nam się, że to wszystko, czego nie osiągnęliśmy przed osiągnięciem trzydziestego roku życia, po trzydziestce automatycznie staje się  dla nas nieosiągalne. To jest oczywiście nieprawdą. Również po trzydziestce możemy osiągnąć bardzo dużo zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, o ile pozwoli nam na to nasze zdrowie. Jak o nie zadbać? Poniżej przedstawiamy bilans trzydziestolatka, na który składają się zalecane badania profilaktyczne.

Niezbędne minimum po 30-stce

Powszechnie uważa się, że granicą wiekową, po przekroczeniu której należy się regularnie badać jest ukończenie 40. roku życia. Warto przy tym pamiętać, że proces starzenia się organizmu rozpoczyna się już po trzydziestce, dlatego pewne minimum regularnych badań profilaktycznych warto zacząć wykonywać właśnie po osiągnięciu tego wieku. Co to za badania?

Do podstawowych badań, które możemy określić mianem pakietu minimalnego dla osób, które ukończyły 30. rok życia zalicza się:

 • ogólne badanie krwi,
 • ogólne badanie moczu,
 • lipidogram (badanie lipidów w osoczu krwi dostarczające informacji na temat stężenia całkowitego cholesterolu we krwi),
 • kontrola ciśnienia tętniczego.

Wydawać by się mogło, że badanie krwi i moczu to w zasadzie nic szczególnego. W praktyce te proste badania profilaktyczne pozwalają na wczesne diagnozowanie wielu schorzeń i problemów zdrowotnych. Nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi badany za pomocą lipidogramu może z kolei oznaczać problemy miażdżycowe, a jego wczesne wykrycie może przedłużyć nam życie nawet o około 15 lat.

Jeśli nie mamy żadnych problemów zdrowotnych pakiet badań minimalnych powinniśmy wykonywać nie rzadziej niż raz na 3 lata. W przypadku osób, u których badania wykażą pewne nieprawidłowości, nawet nieznaczne, regularne badania powinny być przeprowadzane znacznie częściej.

Badania dodatkowe

Poza badaniami z pakietu minimum osoby, które ukończyły 30. rok życia powinny również poświęcić trochę czasu na badania dodatkowe. Do kalendarza regularnych badań profilaktycznych warto wpisać m.in.:

 • EKG, ponieważ pozwala na wykrywanie wszelkich nieprawidłowości pracy serca oraz objawów choroby wieńcowej,
 • próby wątrobowe,
 • analizę hormonów tarczycy.

Po trzydziestce warto również zadbać o świadomą profilaktykę onkologiczną. W przypadku kobiet są to regularne testy za pomocą antygenu CA 125 umożliwiające wczesne wykrywanie zmian nowotworowych jajników i szyjki macicy. Dodatkowo warto poświęcić nieco czasu na regularną mammografię oraz badanie markerem nowotworowym CA 15-3 w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi. W przypadku mężczyzn profilaktyka onkologiczna to przede wszystkim regularne sprawdzenie poziomu PSA całkowitego pod kątem raka prostaty.

Badania profilaktyczne po 30-stce – już dzisiaj zaplanuj swój kalendarz badań

Niezależnie od tego, czy właśnie skończyłeś 30. rok życia, czy od tego czasu minęła już dłuższa chwila, nigdy nie jest za wcześnie na to, żeby zadbać o profilaktykę zdrowia i wykonać podstawowe badania. Przynajmniej raz na 3 lata zaplanuj:

 • ogólne badania krwi i moczu,
 • badania  poziomu cholesterolu we krwi,
 • badania ciśnienia tętniczego (te możesz regularnie wykonywać w domowym zaciszu, a w razie wykrycia nieprawidłowości skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu).

Badania te nie wymagają skomplikowanych czynności i nie zajmują zbyt wiele czasu, za to dostarczane dzięki ich regularnemu przeprowadzaniu wyniki pozwalają na szybsze wykrycie nieprawidłowości oraz chorób, a co za tym idzie szybszy powrót do zdrowia.

Nie zapominaj również o badaniach dodatkowych oraz profilaktyce onkologicznej. Ta ostatnia jest szczególnie ważna, ponieważ wcześnie wykryte zmiany nowotworowe są w pełni uleczalne. Niestety wiele z nich nie daje żadnych objawów we wczesnym stadium choroby, dlatego można je wykryć wyłącznie podczas regularnych badań kontrolnych i profilaktycznych. Powinny o tym pamiętać w szczególności osoby, które są obciążone genetycznie tzn. posiadają w swojej najbliższej rodzinie przypadki zachorowań na choroby nowotworowe.