ul. Grzybowska 9, Warszawa +48 22 627 41 69 przychodnia@prof-med.pl

 • Home
 • Dodatkowe szczepienia przed podróżą do krajów egzotycznych
szczepienia przed podróżą

Dodatkowe szczepienia przed podróżą do krajów egzotycznych

Medycyna podróży to dział medycyny odpowiadający za zdrowie i bezpieczeństwo osób podróżujących w celach zawodowych i turystycznych. Osoby wybierające się na urlop zagraniczny do Egiptu lub innej egzotycznej lokalizacji w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej powinny zapoznać się z ofertą dostępnych szczepień przed podróżą, gdyż pozwalają one uniknąć nie tylko wielu nieprzyjemnych sytuacji, ale również sytuacji zagrażających naszemu zdrowiu, a nawet życiu. W ramach szeroko rozumianej medycyny podróży oferowane są zarówno szczepienia tropikalne, jak i co coraz szersza gama turystycznych szczepień profilaktycznych.

Jakie szczepienia zaleca się przed wyjazdem do Egiptu oraz innych egzotycznych lokalizacji w Azji, Afryce i Ameryce Południowej?

Egzotyczne choroby są dla nas niebezpieczne przede wszystkim dlatego, że nasz organizm nie wie jak z nimi walczyć. Wirusy oraz bakterie, które nie wyrządzają większej szkody rdzennym mieszkańcom danego obszaru dla turystów z innych części świata mogą się okazać bardzo groźne lub wręcz śmiertelne. To dlatego dynamicznemu rozwojowi turystyki towarzyszyć powinien i towarzyszy rozwój medycyny podróży, której głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego turystom podczas pobytu poza granicami kraju. W szczególny sposób uwzględnia się tutaj wyjazdy do strefy tropikalnej i subtropikalnej, gdzie gorący klimat oraz panujące warunki higieniczne w sposób szczególny sprzyjają rozwojowi groźnych chorób.

Szczepienia przed wyjazdem do Azji

Planując podróż służbową lub wyjazd turystyczny do Azji warto nie marginalizować dodatkowych szczepień. W prawdzie Azja traktowana jest jako tzw. kierunek bezpieczny i szczepienia nie są wymagane, jednak dla własnego komfortu i spokoju ducha warto zatroszczyć się o odpowiednią profilaktykę i skorzystać z oferowanych przez przychodnie medycyny podróży możliwości. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wyjazdem do Azji?

Przed wyjazdem do Azji lekarze najczęściej zalecają szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Dodatkowo warto pomyśleć o szczepieniu przeciwko tężcowi i błonicy. Zasadnym wydaje się również zaszczepienie przeciw durowi brzusznemu. W niektórych sytuacjach, w zależności do destynacji oraz celu podróży lekarz może dodatkowo zalecić szczepienie przeciw:

 • wściekliźnie,
 • cholerze,
 • japońskiemu zapaleniu mózgu.

Wszystkie powyższe szczepienia nie są szczepieniami obowiązkowymi, co nie oznacza, że podróżujący nie mogą się zaszczepić z własnej inicjatywy. Planowane szczepienia zawsze warto skonsultować z lekarzem, który uwzględniając nasz stan zdrowia wskaże, jakie szczepionki są najbardziej wskazane, a jednocześnie zaleci nam określone działania profilaktyczne. W rozmowie z lekarzem warto zwrócić uwagę na charakter podróży oraz planowane aktywności i miejsce ich wykonywania. Od tego również mogą zależeć zalecenia w zakresie zastosowania szczepień. O szczepieniu należy pomyśleć ze stosownym wyprzedzeniem.

Szczepienia przed wyjazdem do Afryki

Afryka, w odróżnieniu do Azji nie jest kierunkiem tak bezpiecznym dla turystów, jak mogłoby się wydawać na podstawie obserwacji ofert biur podróży. Jest to kierunek coraz częściej wybierany przez turystów, ale to nie czyni go bardziej bezpiecznym. Dlatego planując podróż do Afryki warto skonsultować się ze specjalistą medycyny podróży i zapytać o obowiązkowe oraz dodatkowe szczepienia profilaktyczne, dzięki którym wyjazd będzie dla nas bezpieczny.

Na kontynencie afrykańskim wysoka temperatura oraz specyficzny klimat w sposób szczególny sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju zakażeń i dolegliwości, szczególnie pokarmowych. Ogromną sławą wśród turystów, którzy upodobali sobie Egipt cieszy się m.in. Zemsta Faraona, której głównych źródeł należy upatrywać w niewystarczającej higienie rąk. Zemsta Faraona objawia się kilkudniową biegunką, która po czasie przechodzi samoczynnie i poza nieprzyjemnymi wspomnieniami z wyjazdu nie pozostawia po sobie pamiątek w postaci trwałego uszczerbku na zdrowiu. Z goła inaczej ma się sprawa z wirusowym zapaleniem wątroby typu A oraz durem brzusznym.

Turystom planującym podróż do krajów położonych w głębi kontynentu, w sposób szczególny poleca się szczepienia ochronne. Wielu turystów może się spotkać z obowiązkiem wykonania szczepienia przeciwko żółtej febrze. Dodatkowo poleca się szczepienia ochronne w zakresie:

 • wirusowego zapalenia wątroby typu A i B,
 • duru brzusznego,
 • polio,
 • błonicy,
 • tężca,
 • wścieklizny,
 • cholery.

Szczepienia zaleca się wykonać odpowiednio wcześnie, dlatego o dowiedzeniu gabinetu medycyny podróży warto pomyśleć już z chwilą wykupienia egzotycznej wycieczki.